Sto mužov dokáže vytvoriť tábor, ale len žena dokáže vytvoriť domov.(čínske príslovie)
Pacienti sa často v ordinácii sťažujú, že im niektorý orgán nepracuje správne, alebo majú pocit, že nie sú úplne v poriadku. Odborník im predpíše lieky, odporučí vyšetrenie, alebo operáciu. Chorý sa však už nezaujíma, prečo nastala porucha. Prečo sa slepé črevo zapálilo, prečo sa žene opakovane tvoria cysty, prečo sa narodilo hyperaktívne dieťa, prečo má dieťa problémy s dychom a pod. Asi si spolu s lekárom myslia, že príroda niekedy robí chyby, za čo platí svojim zdravím. Alebo si myslia, že v podobe choroby ich stíha trest za hriechy a zlý zdravotný štýl?
Keď sa na úvod predsa len lekára opýtajú, ten znervóznie – táto otázka ho privedie do úzkych.
V skutočnosti práve pochopením príčiny vzniku zdravotných problémov je možné stanoviť racionálnu liečbu, a hlavne účinnú prevenciu.
Náš organizmus tvorí súbor orgánov, ktoré zaisťujú konkrétne životné funkcie – mám na mysli systém tráviaci, hormonálny, dýchací. Napríklad pohlavné orgány. Symbolizujú zrodenie a preto nie je iná vhodnejšia téma na začiatok.
Kde sme sa tu vzali?
Gynekologické orgány tvoria dva vaječníky- na pravej a ľavej strane panvy. Od nich vedú ku stredu panvy vajcovody, ktoré ústia v rohoch maternici. Tá sa zužuje smerom k maternicovému hrdlu a v podobe čipku smeruje do pošvy, ktorá prechádza v otvor, ktorý nazývame pošvové ústie. Vo vaječníku sú vajíčka, ktoré v pravidelnom cykle dozrievajú, oddeľujú sa a putujú vajcovodmi do maternice. Ak nie sú oplodnené, neuchytia sa v materničnej sliznici a odchádzajú z nej spolu s menštruačnou krvou von z tela. V maternici potom začína nový cyklus rastu sliznice, teda príprava na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa tak stane, zachytí sa v maternicovej sliznici, kde potom vyrastie dieťa. Jeho vývoj trvá desať lunárnych mesiacov. Plod je vyživovaný z placenty s ktorou je spojený pupočnou šnúrou, a do jeho tela prúdi krv, ktorá privádza všetky potrebné látky.
Celý cyklus dozrievania vajíčka, prípravy sliznice, jej odlupovanie, odchod a prijatie vajíčka a jeho ďalší vývoj ovplyvňujú pohlavné hormóny. Tie má na starosti predný lalok hypofýzy( pod mozgová žľaza) tzn. žľaza zavesená na spodku mozgu. Nad ňou sa nachádza ešte jeden orgán, ktorý sa zúčastňuje na regulácii hypofyzálnych pochodov. Jedná sa o hypothalamus.
Hypofýza je orgán nesmierne dôležitý, pretože mimo iného práve produkuje riadiace hormóny.
Tieto látky presne regulujú všetky zmienené pochody. Dôležitosť tohoto javu si ľudia často ani neuvedomujú. Hypofýzu môžeme prirovnať k čipu s presne naprogramovaným cyklickým programom. Takzvané ženské problem bývajú rozličného charakteru; zmienim tie najčastejšie.
Menštruácia
Funkčné poruchy sa prejavujú nepravidelným menštruačným cyklom, čí nadmerným, alebo príliš dlhým krvácaním spojeného s bolesťami. Prípadne dochádza k úplnej zástave či zmiznutiu menštruácie, alebo naopak k trvalému krvácaniu a odlupovaniu sliznice. Môžem konštatovať, že podávanie hormónov síce subjektívne odstraňuje nepríjemnosti, ktoré funkciu týchto orgánov sprevádzajú, ale zároveň skutočný stav zakrývajú. Takáto liečba vedie k riziku- žena si myslí, že je úplne zdravá. Keď sa pacientiek pýtam či majú menštruáciu v poriadku, pritakávajú, že áno. Už som sa ale naučila, že sa musím spýtať či užívajú hormonálnu antikoncepciu, ktorá ich reguluje, ale prípadné potiaže zastiera.
Zápaly a výtoky
Pošvová sliznica je nadmieru citlivý orgán, ktorý by mal byť v dokonalej kondícii. Pošva je otvorená do vonku a býva ohrozená rôznymi infekciami. Pri pohlavnom styku sa prenáša značné množstvo mikroorganizmov. Pošvová sliznica to musí „zvládať“ k čomu jej slúži pošvový hlien s baktericidními účinkami. Pomáhajú aj laktobacily, ktoré infekciu na sliznici likvidujú veľmi rýchlo.
Keď sa mikroorganizmy premnožia v čreve, krvnou či lymfatickou cestou sa šíria až do gynekologického ústrojenstva. Takisto prenos infekcie z konečníku býva príčinou pošvových zápalov a výtokov. Po čreve a koži je pohlavné ústrojenstvo ideálne pre vznik plesní, pretože tie k svojmu rastu potrebujú vlhké a teplé prostredie. Spolu s nimi sa tu vyskytujú aj kvasinky, menej často aj rôzne typy vláknitých plesní
Mnohí považujú „kandidózu“ za synonymum plesňového ochorenia, pretože jej najčastejším zástupcom býva Candida albicans. To je samozrejme značne zjednodušený pohľad. Nebezpečné sú aj mikroorganizmy nazývané Mollicutes, a to predovšetkým rod Ureaplasma, ktorý vyvoláva značný počet zápalov gynekologického ústrojenstva a močových ciest. Takisto črevné mikroorganizmy Escherichia coli bývajú častou príčinou, a takisto ako streptokoky, stafylokoky či proteus. Nebezpečie predstavujú taktiež víry, predovšetkým papilomaviry, z nich niektoré kmene sú karcinogénne.
Vírus je parazit prežívajúci v bunkách, a to najmä v bunkách maternicového čípku a hrdla. Pri chronickej infekcii môže prítomnosť papilomaviru signalizovať signalizovať začínajúcu rakovinu.
Chronická infekcia vajcovodu
Často býva zapríčinená chronickou infekciou spôsobenou chlamydiami. Okrem nej sú v hre aj ďalšie choroby prenášané pohlavným stykom, napríklad infekcia gonokoková (kvapavka) či trichomonádová. Chronický zápal vajcovodov môže viesť k uzavretiu tejto cesty, ktorá je jedinou možnosťou pre púť vajíčka do maternice.
Cysty na váječníkoch
Jedná sa o duté útvary rôznych veľkostí, ktoré spôsobujú ubúdanie vlastného tkaniva vaječníkov. Bývajú naplnené tekutinou alebo krvou, teda hrozí taktiež krvácanie do panvovej dutiny.
Endometrióza
Alebo odlupovanie materničnej sliznice, ktorá putuje mimo maternicu a zachytáva sa v panvovej, alebo brušnej dutine. Aj takto dislokovaná robí normálny menštruačný cyklus, čo vedie k bolestiam a k ďalším zmenám zmienených oblastí.
Nádory
Našťastie sú najčastejšie nezhubné myomy, kedy svalové tkanivo maternice rastie a durí do podoby kulovitých útvarov, ktoré môžu vyplniť až celú maternicovú dutinu. Dorastajú do značnej veľkosti a narušujú tak funkčnosť ženského pohlavného ústroja. Zhubné útvary sú problém, ktorý presahuje zameraniu tohto článku.
A zase tá hypofýza
Tento orgán reguluje celý hormonálny systém. Z hľadiska prírodného lekárstva, a predovšetkým detoxikačnej medicíny, sa stretávame s celou radou toxínov, ktoré narušujú jeho jemnú funkciu. Bývajú to kovy ako ortuť, chróm, nikel, striebro a podobne. Po mnoho rokov užívania antikoncepcie, kedy si žena myslí, že je v úplnom poriadku, môže byť funkcia hypofýzy trvalo oslabená. Nabádam k tomu, aby podávanie hormónov bolo brané s väčším uvážením, pretože ich značná nemetabolizovaná časť odchádza z močom, teda do životného prostredia, čo má spätný vplyv na hypofýzu.
Rola ženy v našej spoločnosti je značne stresujúca a rozporuplná. Nie je jasné, či je predovšetkým matka, manželka, milenka, zárobkový člen rodiny, alebo dokonca jedinec, ktorý by si mal hľadať kariéru a svoje uplatnenie v ekonomickom systéme. Nejde o rozumové poňatie tohto problému ale o nevedomý rozpor, do ktorého sa zákonito značná časť ženskej populácie dostáva.
Toto postavenie ženy symbolizuje práve hypofýza, a preto je neustále vystavená stresu a mnohonásobne viac podlieha hromadeniu toxických látok. Avšak len orgán nezaťažený stresom, ktorý nemá poškodenú psychickú silu a stabilitu, sa týmto jedom ubráni.